تقویت خلاقیت کودک و نوجوان

افزایش خلاقیت کودک و نوجوان از مهم‌ترین موضوعاتی است که والدین باید به آن توجه داشته باشند. این موضوعی است که بسیار حساس است و والدین نباید بی‌اهمیت از آن بگذرند.

به دلیل حساس بودن این موضوع بهتر است فرزند شما تحت نظر یک مشاور حرفه‌ای قرار گیرد تا بتواند خلاقیت و استعداد خود را شکوفا کند.

خلاقیت در کودکان

خلاقیت نوعی ابتکار عمل در انجام کارها است. این کارها می‌توانند کارهای روتینی باشند که با داشتن خلاقیت ساده‌تر انجام می‌شوند یا کارهای جدیدی که برای پیشرفت موضوعی استفاده می‌شوند.

حال می‌خواهد این موضوع کاری، درسی، هنری یا هر چیز دیگر باشد یا می‌تواند راه حلی برای حل یک مشکل باشد
به طورکلی می‌توان خلاقیت را یک ابزار کمکی و یک ویژگی برای پیشرفت انسان‌ها دانست.

قطعا تعریف دقیقی برای خلاقیت وجود ندارد و این مفهوم مانند کلمات شادی و عشق دارای معانی و تفسیرهای زیادی است؛ با این‌حال بسیاری از بزرگان علم سعی کرده‌اند تا از دیدگاه خودشان تعریفی از آن ارائه دهند.

خلاقیت محدود به سن نیست و بیشتر نوع نگرش و نوع تفکر فرد به آن شکل می‌دهد و در موضوعات متفاوت آن را شکوفا میسازد.

راه‌های مختلفی برای بهبود و پرورش خلاقیت در افراد وجود دارد، که هر کسی می‌تواند به کمک این راه‌ها خلاقیت‌های خود را در زمینه‌های مختلف شناسایی کند.

افزایش خلاقیت کودک و نوجوان

اگر بخواهیم تفکر خلاق را معنا کنیم، باید بگوییم که وقتی از مجموعه اطلاعات و داده‌ها یک فکر جدید و نو ارائه شود، تفکر خلاق حاصل شده است.

در واقع مجموعه‌ای از افکار رها شده که به تنهایی ثمری ندارد یا کیفیت بالایی ندارد، به اشکال جدیدی تبدیل می‌شود که نتیجه بخش و مفید است.

دکترپیمان هاشمیان، فوق تخصص روان پزشکی کودک و نوجوان و استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با بیان این نکته به خراسان، می‌گوید:

تمامی اختراعات، حاصل تفکر خلاق است یعنی فکر جدیدی که در یک مجموعه به تولید شیء جدیدی منجر شده است گاهی تفکر خلاق به نوآوری منجر می‌شود؛ یعنی از داده‌ها و مصالح موجود استفاده جدیدی می‌شود.

برای داشتن تفکر خلاق به زمینه‌هایی نیاز است. طبیعی است که هر کودکی با سطحی از هوش، توانمندی، استعداد و علاقه به دنیا می‌آید و شیوه پرورش تفکر خلاق در کودکان متفاوت است اما می‌توان زمینه‌های بروز تفکر خلاق را در کودکان فراهم کرد.

از آن جا که کودکان پیش از ۵ سالگی توجه و تمرکز کمتری دارند، رشد خلاقیت در بیشتر کودکان از ۵ سالگی به بعد آغاز می‌شود اما هستند کودکان خلاقی که از ۲ سالگی کارهای خلاقانه انجام می‌دهند و البته هوش بالاتری نسبت به همسالان خود دارند.

بنابراین والدین از ۵ سالگی به بعد با اتخاذ شیوه‌های متعدد می‌توانند امیدوار باشند که خلاقیت در کودکشان پرورش پیدا کند.

افزایش خلاقیت کودک

برخلاف تصور بسیاری از والدین درباره این که برای افزایش خلاقیت کودک و نوجوان نیاز به سرمایه گذاری مالی وجود دارد، در این راستا فقط لازم است کودک درباره اشیای موجود در محیط پیرامون خود اطلاعات کافی داشته باشد.

و اجازه یابد آن چه کنجکاوی‌اش را تحریک کرده است، در اختیار داشته باشد. سپس والدین می‌توانند نحوه استفاده‌های متنوع از یک شیء را به او آموزش دهند.

افزایش خلاقیت کودک و نوجوان

پرورش خلاقیت در کودکان پیش دبستانی یک فرآیند، فعالیت یا تولید ذهنی است.

یکی از اقدامات ابتدایی، فراهم کردن امکانات لازم برای رشد ذهنی و کسب تجربه و اطلاعات، در سنین مختلف است.
با افرایش رشد حرکتی کودک به تدریج مفاهیم ذهنی بیشتری را کشف می‌کند.

برای فراهم کردن زمینه برای رشد ذهنی و گسترش تجربه‌های مفید برای کودک، باید به پرورش حواس و فراهم کردن محیطی مناسب برای اکتشافات کودک، توجه کنیم.

از سنین دو سالگی به بعد که کودک حرکت و جنب و جوش زیادی دارد، می‌توان محیط خانه را به گونه‌ای فراهم کرد تا موجب رشد خلاقیت در کودک شود، فعالیت‌های مناسب و مفید مانند لمس کردن، بازی با انواع اشیا و اسباب بازی‌ها و روی هم گذاشتن، هل دادن، کشیدن، چیدن و ساختن و … است که با وسایلی مانند قطعات چوب، پارچه، کاغذ و روزنامه، قوطی، خمیر، گل رس، شن و ماسه و … انجام می‌شود.

بین سنین دو تا ۵ سالگی، کودک از طریق بازی‌های نمادی و تقلیدی از بزرگسالان تقلید می‌کند و در این بازی‌های تقلیدی ابتکار و خلاقیت به خرج می‌دهد

BUY NOW